"W mocy Bożego Ducha" - Pielgrzymka gliwicka 2019

„W mocy Bożego Ducha”… pod takim hasłem wyruszyła już 27 diecezjalna, a 373 gliwicka piesza pielgrzymka na Jasną Górę w której uczestniczyłyśmy.

Wzięło w niej udział 1348 pątników – o 48 osób więcej niż w zeszłym roku. Wśród nich było 30 kapłanów, 7 kleryków i 7 sióstr zakonnych. Najmłodszym uczestnikiem była 4-miesięczna Klara, a najstarszym uczestnikiem – 88-letnia Janina z naszej fioletowej 2 bo tak nasza grupa się nazywała obejmowała dekanat pyskowicki.

Pielgrzymka Gliwicka to jedna z najstarszych pielgrzymek wędrujących do Częstochowy.

Jej historia sięga dramatycznego 1626 roku, kiedy podczas wojny trzydziestoletniej wojska duńskie generała Mansfelda oblegały Gliwice. Mieszkanki tego miasta złożyły ślub, że jeśli Maryja ocali miasto, to Gliwiczanie co roku będą pielgrzymować na Jasną Górę. Po tym ślubie ujrzały, jak Matka Boża otoczyła płaszczem miasto. W podziękowaniu za ocalenie, jeszcze w tym samym roku, wyruszono po raz pierwszy do Częstochowy.

Eucharystia na rozpoczęcie pielgrzymki odbyła się 15 sierpnia o 8.00 w gliwickiej katedrze. Jest to równocześnie dzień największej uroczystości maryjnej, kiedy w Kościele świętujemy Wniebowzięcie Matki Bożej. Eucharystii w katedrze z udziałem pielgrzymów z różnych stron diecezji przewodniczył Ks. bp Jan Kopiec.

W homilii biskup mówił o tym, jak doszło do świętowania dzisiejszej uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz o historii i znaczeniu pielgrzymowania na Jasną Górę, która jest centrum i punktem oparcia. Zauważył, że dążenie do Maryi wymaga od nas najpierw uporządkowania swojego wnętrza. Po nawiedzeniu Jasnej Góry człowiek powinien wrócić do domu lepszy, zmienić w niejednym sposób swojego myślenia i postępowania. Życzył pielgrzymom na tej drodze by byli silni, zdecydowani i bardzo uczciwi.

- Pamiętajcie o nas wszystkich i cieszcie się, że macie taką możliwość, by nie tylko wiarę swoją umocnić, manifestować, ale także zapraszać wszystkich, których spotkacie, by wstąpili na taką samą drogę wierności Bogu i szacunku dla każdego człowieka, a nade wszystko dla Bożych praw. Bądźcie szczęśliwi i do zobaczenia na dalszych etapach waszego trudu pielgrzymiego – mówił na zakończenie Eucharystii bp Jan Kopiec.

Tegoroczna pielgrzymka przebiegała pod hasłem trwającego roku duszpasterskiego: "W mocy Ducha Świętego". Podczas kolejnych dni wędrówki rozważane były tematy chrztu, bierzmowania i misji głoszenia Ewangelii.

Zakończenie pielgrzymki odbyło się 17 sierpnia o 15.30 Mszą św. na wałach Jasnej Góry, której również przewodniczył biskup gliwicki Jan Kopiec. Wcześniej nawiedziliśmy kaplicę Cudownego Obrazu Matki Bożej.

- To dodaje nowych sił i jestem przekonany, że cała nasza diecezja uczestniczy w waszej radości, bo szliście nie tylko w swoim własnym imieniu, ale nieśliście w sobie wszystko to, czym nasz Kościół diecezjalny żyje na co dzień, z czym się zmagamy, co jest powodem naszej satysfakcji (...), ale również trudności i słabości - mówił do pielgrzymów bp Jan Kopiec.

- To były trzy dni pełne modlitwy, refleksji i dzisiaj następuje ten piękny, niezwykle radosny moment podsumowania - właśnie tutaj, u tronu Maryi, gdzie możemy być pewni, że dotykamy tajemnicy Jej obecności, tak bardzo dla nas potrzebnej i tak bardzo nas wspierającej - mówił również w kazaniu bp Jan Kopiec, który przewodniczył Eucharystii u celu pielgrzymki.

Jesteśmy wdzięczne, że mogłyśmy uczestniczyć w tej pielgrzymce, dać świadectwo naszej wiary, naszej przynależności do Kościoła i naszego Zgromadzenia. Uczestnicząc niosłyśmy intencje naszych wspólnot, naszych rodzin oraz wszystkich którzy polecali się naszym modlitwom. Droga była momentami trudna, ale jaka miała być, skoro – jak przyznają wszyscy pielgrzymi i my  również – intencji nieśliśmy tak wiele, że „na każdy odcinek można by jakąś przydzielić”.

s.M. Iwona i s. M. Ewa

  • Dowiedz się więcej
  • Kalendarz
  • Odwiedziny

    Wszystkie: 378008, dzisiaj: 251

Powered by Quick.Cms | Implementation ProjektGraficzny.com