Historia domu
Historia domu
Ks. Emil Rieger, kurator szpitala w Jurandowie zakupił dla potrzeb szpitala w 1927 folwark. Prowadzeniem gospodarstwa zajęły się s. Hyacinta Hoffman i s. Marolda Różański. Aby móc uczestniczyć we mszy św. Siostry musiały codziennie pieszo iść do Juradowa, gdyż nie posiadały własnej kaplicy.
Kilometr od folwarku znajdowała się gospoda. Zmęczeni podróżni zatrzymywali się tam na posiłek. Cesarz Fryderyk II również tutaj przebywał. Właściciel gospody uległ poważnemu wypadkowi i ze względu na zły stan zdrowia i mały dochód postanowił ją sprzedać. Kuratorium szpitala św. Franciszka, któremu nadal przewodniczył ksiądz Emil Rieger, zakupił gospodę wraz z ogrodem, polem i całym obiektem gospodarczym
W roku 1930 siostry franciszkanki zaczęły pracę w budynku byłej gospody, który nazwano "Domem św. Moniki". Był przeznaczony dla kobiet i dzieci potrzebujących opieki. Służył także, jako dom wypoczynkowy dla sióstr pracujących w szpitalu. Z sali tanecznej urządzono kaplicę, z której korzystali również mieszkańcy całej okolicy. Kaplica była filią kościoła Niepokalanego Poczęcia w Kłodzku-Jurandowie (ul. Szpitalna). Pierwszymi siostrami w "Domu św. Moniki" były: s. Veneria Jaschke i s. Ruthilda Hochhaus. Troszczyły się o kaplicę, dom i ogród. Co roku władze kościelne kierowały tam dzieci na wakacje. Ks. prałat Emil Rieger, aby siostry miały codziennie mszę św. wysyłał również na wypoczynek księży emerytów.
Od roku 1971 dom przeszedł na własność zgromadzenia. Msze święte odprawiane są obecnie przez ojców franciszkanów z Kłodzka trzy razy w tygodniu, a w niedziele przez księdza Proboszcza. W tym czasie wystrój kaplicy wzbogacono o dwie płaskorzeźby - św. Moniki i św. Franciszka, wykonane przez o. Bernarda Kniecia – franciszkanina. Obecnie przez cały rok siostry goszczą tych, którzy pragną tu spędzić swój urlop: księży, siostry, grupy dzieci i młodzieży, ludzi z kraju i z zagranicy. Konwent liczy trzy siostry. Siostry zajmują się kaplicą, domem i ogrodem. Dla wszystkich gości mają zawsze otwarte serce i drzwi.
Budynek stoi przy drodze krajowej nr E67/8, zaraz za tablicą z nazwą Boguszyn, po prawej stronie, pierwszy budynek.