S.M. Stefania Gembalczyk

Urodziła się  13 marca 1950 r. w Raszczycach, w województwie katowickim, dokładnie sto lat po bł. Janie Beyzymie. Dlaczego to takie ważne? Bo, właśnie postać bł. Jana Beyzyma, jezuickiego misjonarza,  który pracował wśród trędowatych tak bardzo ją zafascynowała, że zapragnęła pójść w jego ślady.

S.M. Stefania wstąpiła do Zgromadzenia w 1972 r. Pierwszą profesję złożyła w 1974 r., a w 1979 złożyła śluby wieczyste. A potem była szkoła pielęgniarska i praca jako dyplomowana pielęgniarka w szpitalach, gdzie istniały placówki polskiej prowincji franciszkanek. Kochała chorych, którym służyła: tych z oddziału internistycznego w Szczytnej i chore dzieci z wrocławskiej kliniki. Jednak od chwili, kiedy po raz pierwszy przeczytała o bł. Janie Beyzymie i  dowiedziała się, że akurat jedna z sióstr niemieckiej prowincji rozpoczęła pracę wśród trędowatych w Indiach,  poczuła, że to i jej powołanie w powołaniu. Poprosiła o wyjazd do Indii. No i wcale nie było łatwo. Przeróżne trudności wyrastały jak grzyby po deszczu. Nie zrażała jej nauka języka, różne niebezpieczeństwa, na które może być narażona, ogromna odległość… Ukończyła kurs w centrum Formacji Misyjnej w Warszawie i 14 czerwca 1987 r. wraz z wieloma  przyszłymi misjonarzami i misjonarkami, na Placu Zwycięstwa w Warszawie, z rąk dziś już błogosławionego Jana Pawła II otrzymała krzyż misyjny. 29 marca 1989 r., pierwszy dzień Świąt Zmartwychwstania Pańskiego był dniem  jej wyjazdu do Indii. Od dnia kiedy stanęła na hinduskiej ziemi, ani jednej chwili nie żałowała swojego wyjazdu. Trędowaci, którymi tyle lat się opiekowała , ufali jej bezgranicznie, bo czuli, że są przez nią kochani, że ich nie odrzuca, jak często robi to społeczeństwo, a nawet najbliższa rodzina.

W Indiach istnieje już wiele bardzo prężnie rozwijających się  placówek Zgromadzenia Sióstr tworząc Prowincję Indyjską. Siostry pracują już nie tylko wśród trędowatych, ale prowadzą także liczne szkoły, przedszkola, bursy dla dziewcząt itd.

S.M.Stefania powróciła do Polski po 25 latach pracy na misjach.

  • Dowiedz się więcej
  • Kalendarz
  • Odwiedziny

    Wszystkie: 548375, dzisiaj: 76

Powered by Quick.Cms | Implementation ProjektGraficzny.com